Kolay ingilizce öğrenme yöntemleri
22 Nisan 2012
İngilizce İsimler
28 Nisan 2012

5 Günde NLP İngilizce ve Farkındalıkla öğrenme

5 Günde NLP İngilizce ve Farkındalıkla öğrenme

NLP varsayımlarından biri der ki ; Harita bölgenin kendisi değildir : Bu söylemde bahsedilmek istenen şudur. Biz hayatı beş duyumuzla algılarız. Bizden bağımsız olarak varsaydığımız gerçeğe bölge dersek, onunla ilgili olarak beş duyumuzla oluşturduğumuz kendi algımıza harita diyebiliriz. Yani duyumlarımızla oluşturduğumuz algılar, yani varolan ile ilgili oluşturduğumuz temsiller, varolana eşit değildir.

Herkesin duyum eşiklerinin, algı eşiklerinin ve tüm hayatı boyunca yaşadığı tecrübelerin birbirinden farklı olduğunu bildiğimize göre, NLP ye göre diyebiliriz ki herkesin haritası birbirinden farklıdır.

Herkes, işte bu sebeplerden dolayı, hakkında çok benzer haritalara sahip olunan, ve genel geçer isimlerle adlandırılan nesneleri bile, birbirinden farklı görür.

Aynı nesne, durum, olay ya da olgu için herkesin haritaları farklı olduğuna göre, o zaman soracağımız « Peki kimin haritası eşittir bölge » sorusunun yanıtı hazırdır : « Harita bölge değildir. »

Örneğin bir kalemi, gerçek varsaydığımız bir bölge olarak düşünürsek; herkesin kalemle ilgili haritası birbirinden farklıdır. Yani, aynı ismi veriyor olsak da (Farklı, ama çok yakın haritalar) hepimiz bir kalemi dahi birbirinden farklı görüyoruz.

Bu seçeneğin, ya da hayata ve insanlara böyle bakmanın bize yararları çok olabilir. Çünkü bu söylem bize gösteriyor ki düz beyaz bir kağıdı bile birbirinden farklı algılayan insanlar, doğal olarak herhangi bir durum konusunda farklı fikirlere sahip olabilirler.

Bu bilinirse, insanlar birbirlerine daha hoşgörülü, daha anlamaya ve öğrenmeye açık bakabilirler.

5 Günde NLP ile İngilizce eğitimlerinde kişilerin algısal farkındalıklarını açarak İngilizceyi algısal olarak öğrenmelerini sağlarız.

5 Günde İngilizce eğitimlerinde dil edinimi önemlidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir